„O wolność walczy się również z bronią w ręku" – to stwierdzenie prezydenta Joachima Gaucka, mimo że w Polsce wyda się ono więcej niż oczywiste, wywołało w Niemczech burzę. Między innymi stało się powodem pełnej emocji debaty w Bundestagu. Nie po raz pierwszy ten wschodnioniemiecki pastor, związany niegdyś z opozycją i czerpiący przykłady z polskiego ruchu „solidarności" kwestionuje niemieckie stereotypy. Szalenie istotne przy tym jest to, że słowa Joachima Gaucka padły w bezpośrednim kontekście ukraińskim i konfliktu Ukrainy i Zachodu z Rosją.

Atmosfera była lodowata. Takimi słowami rozpoczął arcybiskup Alfons Nossol swoją opowieść o atmosferze poprzedzającej początkach historycznej mszy pojednania z udziałem premiera Mazowieckiego i i kanclerza Kohla 25 lat temu w Krzyżowej. Opowieść tak wprowadzająca w kulisy i szczegóły  tego arcyważnego wydarzenia była częścią debaty "25-lecie Mszy Pojednania w Krzyżowej. Gest czy przełom?". Koncelebrującego mszą biskupa Nossola  starano się zakulisowo przekonać, aby podczas mszy zrezygnowano z przekazywania sobie "znaku pokoju", bowiem może to nabrać "niewłaściwego znaczenia politycznego". Atmosfera była tym bardziej napięta, że część przedstawicieli mniejszości niemieckiej przybyli na mszę z banerem "Helmut jesteś także naszym kanclerzem", co dopuszczało dość negatywną interpretację.

Wystawa, otwarta przez premier Ewę Kopacz i kanclerz Angelę Merkel, w rocznicę historycznej mszy pojednania w Krzyżowej z roku 1989, prowadzi zwiedzającego przez labirynt II wojny światowej, wrogości i nieufności okresu powojennego oraz pierwszych inicjatyw na rzecz zbliżenia między Polakami i Niemcami. Zawiła droga doprowadza do otwartej przestrzeni, gdzie możliwe jest spotkanie, szukanie kompromisów i dialog o trudnej przeszłości, ale i niełatwych wyzwaniach stojących przez młodymi Europejczykami z Polski czy Niemiec.

Jest to polsko-niemiecki kryminał, ale wcale nie o złodziejach samochodów i czy też odnajdywaniu niemieckich zbrodniarzy wojennych. Autor, głośny przedstawiciel tego gatunku, wyjechała specjalnie do Polski aby książke zaprezentowaną na ostatnich Targach książki w Lipsku, napisać. Książka dostarcza niemieckiemu czytelnikowi ciekawy obraz współczesnej Polski, w żadnym wypadku ciemny i ponury. A jednak duchy przeszłości odzywają się na byłych ziemiach niemieckich i z ową  ciemną przeszłością z roku 1945 związana jest fabuła kryminału, jaki zaczyna się w teraźniejszości. Na kryminał Elisabeth Hermann  warto zwrócić uwagę, bowiem stanowi on całkiem nowy przejaw przenikania do kultury masowej trudnych problemów stosunków polsko-niemieckich. Dobrze by było, aby wkrótce ukazało się jego polskie tłumaczenie.


Akademia Europejska Krzyżowa ma zaszczyt zaprosić na cykl debat organizowanych w ramach projektu „25 lat Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy jako krok milowy w budowaniu nowego ładu europejskiego po 1989 r. - przyczynek do ogólnopolskiej debaty publicznej.”, realizowanego w ramach zadania publicznego „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”.


Już wkrótce rozpocznie cykl sześciu debat w ramach projektu "25 lat Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy jako krok milowy w budowaniu ładu europejskiego po 1989 r. - przyczynek do ogólnopolskiej debaty publicznej" organizowany przez Fundację "Krzyżowa" i współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Chcąc zachęcić do uczestnictwa w nich oraz wprowadzając w tematykę spotkań, publikować będziemy serię artykułów związaną z 25. rocznicą podpisania Traktatu. Cykl rozpoczynamy refleksją na temat Krzyżowej jako symbolu pojednania polsko-niemieckiego autorstwa Waldemara Czachura.

Zapraszamy do lektury kolejnego z cyklu artykułów w ramach projektu "25 lat Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy jako krok milowy w budowaniu ładu europejskiego po 1989 r. - przyczynek do ogólnopolskiej debaty publicznej" organizowanego przez Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

Polub nas na Facebooku

Newsletter

© 2016 Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.