Kilka słów o Krzyżowej i Akademii Europejskiej

Krzyżowa jest ważnym miejscem pamięci zarówno dla Polaków, jak i Niemców. Tutaj środowisko wokół Helmuta von Moltke podejmowało konspirowało przeciw rządom Hitlera. Tutaj w latach 80-tych polska młodzież z Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu związana z opozycją demokratyczną wobec reżymu komunistycznego szukała pomostów do porozumienia z Niemcami.
Tutaj też miała miejsca Msza Pojednania wydarzenie o historycznym znaczeniu symbolizującym przełom w stosunkach polsko-niemieckich. Mszę odprawiał arcybiskup Nossol w obecności Premiera Tadeusza Mazowieckiego oraz Kanclerza Helmuta Kohla. Nie przypadkiem Krzyżowa przywoływana jest w wypowiedziach Prezydenta Komorowskiego oraz Prezydenta Gaucka, jako symbol pojednania, między Polakami i Niemcami i w całej Europie.
Fundacja Krzyżowa, wspierana przez oba rządy, stała się centrum spotkań młodzieży. Działa tu Akademia Europejska realizująca prace badawcze i konferencje naukowe poświęcone zagadnieniom międzynarodowego porozumienia. Krzyżowa jest miejscem ważnej pracy na rzecz integracji europejskiej.

Polub nas na Facebooku

Newsletter

© 2016 Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.