Raporty AEK

Tematy

Najnowsze

Londyn w pułapce Brexitu

Przestrzeń negocjacyjna partii konserwatywnej i nowej Premier Theresy May, zawęża się stopniowo, mimo ostatnich intensywnych podróży oraz debat wewnątrzpartyjnych – pisze w gościnnym komentarzu „in web scribis” Jacek Zieliński.  Spotkania z Kanclerz Merkel  i Prezydentem Hollandem zakończyły się uprzejmym "nie" w obu przypadkach. Nie, dla preferowanego scenariusza dostępu do pełnego rynku i ograniczenia wolności przepływu ludzi.

Więcej…

Austria bez prezydenta

Heinz Fischer z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (Sozialdemokratische Partei Österreichs – SPÖ) kończy w piątek (8 lipca 2016 roku) swoją drugą kadencję prezydencką. Tymczasem austriacki Trybunał Konstytucyjny ogłosił w zeszłym tygodniu, że wybory, w których wyłoniono jego następcę są nieważne i muszą zostać powtórzone. Czy Austrię czeka teraz „bezkrólewie”? Na razie władzę przejmie trzyosobowe prezydium niższej izby parlamentu – Rady Narodowej, w którego skład wchodzą: Doris Bures (SPÖ), Karlheinz Kopf (ÖVP) i kontrowersyjny kandydat na urząd prezydenta Norbert Hofer z FPÖ. Nowy prezydent zostanie wyłoniony dopiero na jesieni. Warto podkreślić, że do powtórzenia wyborów dojdzie po raz pierwszy w powojennej historii Austrii.
Więcej…

Ostpolitik i Euromajdan - Niemcy wobec Ukrainy

Relacje Niemiec z Ukrainą uległy bezprecedensowej intensyfikacji po Rewolucji Godności. Berlin stał się najważniejszym partnerem Kijowa. Jednak, dalsze zacieśnianie współpracy Niemiec z Ukrainą będzie zależeć od sukcesu transformacji ukraińskiej, przełamania negatywnych stereotypów Niemców wobec Ukrainy oraz podwyższenia niskiego poziomu wiedzy na jej temat w niemieckim społeczeństwie.

Więcej…

Cerkiew na Ukrainie

Czy konflikt w ukraińskim prawosławiu wkracza w decydującą fazę? Zwycięstwo protestów na Majdanie, a następnie wojna w Donbasie zaostrzyły podziały religijne istniejące na Ukrainie od początku lat 90. Tymczasem ukraińska elita polityczna jak nigdy jest zainteresowania zjednoczeniem Cerkwi i powstaniem jednego autokefalicznego patriarchatu.


Więcej…

Uwagi do transkrypcji nazw własnych i nazwisk ukraińskich

W trzeciej dekadzie marca bieżącego roku obiegła świat wiadomość, że znany ukraiński pianista Wadym Chołodenko [Вадим Холоденко] po powrocie do domu odkrył w sypialni ciała swoich dwóch córeczek. Jedna z nich miała pięć lat, a druga rok. Gdy na polskich stronach internetowych czyta się wszelkie wiadomości o tym pianiście (81 wyników), pojawia się tam następująca jednolita pisownia jego imienia i nazwiska: Wadim Chołodenko.

Więcej…

Raport Grupy Kopernika nr 27 - Partnerstwo Polski i Niemiec to skarb, który należy chronić i pomnażać

W przeddzień 25. rocznicy polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy polsko-niemieckie konwersatorium Grupa Kopernika spotkało się w Berlinie na swym trzydziestym trzecim posiedzeniu. Niniejszy raport streszcza wspólne wnioski członków Grupy Kopernika na temat perspektyw relacji polsko-niemieckich pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.


Więcej…

Historyczny Traktat polsko-niemiecki - rocznica

Ze znaczenia polsko-niemieckiego traktatu z roku 1991 zdać sobie można sprawę lepiej wtedy, gdy przypomni w jakiej sytuacji politycznej była Polska w wieku XX i wcześniej. Określa ją najlepiej fakt rozbiorów i podwójna napaść na Polskę w roku 1939 ze strony Niemiec i Rosji. Położenie pomiędzy dwoma agresywnymi potęgami stwarzało kolosalne zagrożenie.

Więcej…

Rosyjskie zbrodnie wojenne we wschodniej Ukrainie w 2014 roku

Polecamy lekturę raportu przygotowanego przez Poseł Małgorzatę Gosiewską, który został przedstawiony 8 czerwca na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.

"Niniejszy raport opisuje zbrodnie wojenne w rozumienia prawa międzynarodowego popełnione na terenie wschodniej i południowej Ukrainy przez żołnierzy i funkcjonariuszy Federacji Rosyjskiej oraz bojowników prorosyjskich separatystów. Udokumentowane zbrodnie obejmują bezprawne pozbawienie wolności, fizyczne i psychiczne tortury, rabunki i zabójstwa."
Więcej…

Seminarium Historii Lokalnej - "Świdnica 1945-89. Próba opowieści"

W dniach 20–21 maja 2016 roku odbyło się kolejne Seminarium historii lokalnej w ramach programu "Mała Wielka Historia" , realizowanego przez Fundację Krzyżowa we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Spotkanie, zatytułowane "Świdnica 1945-89. Próba opowieści", skupiło się na powojennej historii Świdnicy oraz jej okolic.

Polub nas na Facebooku

Newsletter