Raporty AEK

Tematy

Najnowsze

Zapraszamy na ogólnopolski cykl debat z okazji 25. rocznicy Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy


Akademia Europejska Krzyżowa ma zaszczyt zaprosić na cykl debat organizowanych w ramach projektu „25 lat Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy jako krok milowy w budowaniu nowego ładu europejskiego po 1989 r. - przyczynek do ogólnopolskiej debaty publicznej.”, realizowanego w ramach zadania publicznego „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”.
Więcej…

Krytyczny głos o wystawie „Odwaga i pojednanie” i potrzeba dialogu

"W czasie konferencji naukowej na Uniwersytecie Warminsko-Mazurskim pt. „Stosunki Polsko-Niemieckie w ćwierćwiecze później” podczas swojego wystąpienia na temat sytuacji mniejszości niemieckiej 25 lat po podpisaniu Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską i Niemcami oceniłem krytycznie stan realizacji uzgodnień polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu i w tym kontekście również krytycznie oceniłem zdanie, które znalazło się na wystawie ”Polacy i Niemcy. Historie dialogu” zorganizowanej w Bundestagu" – pisze Bernard Gaida, Przewodniczący Zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, w liście skierowanym na ręce dyrektora Akademii Europejskiej Krzyżowa.

Więcej…

Niemcy i Turcja - kryzysowe zarządzanie autorytarnym dryfem

W ostatnich tygodniach nastąpił najpoważniejszy od wielu lat kryzys w relacjach niemiecko-tureckich. Największym problemem jest coraz bardziej autorytarny system rządów w Turcji powodujący jej oddalanie się od UE i zbliżenie z Rosją. Ten autorytarny dryf ma przede wszystkim źródła wewnętrzne, ale wynika także z niewystarczającego wsparcia przez Niemcy w ostatnich latach procesu integracji europejskiej Turcji, który mógł silniej związać Ankarę z Europą.

Więcej…

Londyn w pułapce Brexitu

Przestrzeń negocjacyjna partii konserwatywnej i nowej Premier Theresy May, zawęża się stopniowo, mimo ostatnich intensywnych podróży oraz debat wewnątrzpartyjnych – pisze w gościnnym komentarzu „in web scribis” Jacek Zieliński.  Spotkania z Kanclerz Merkel  i Prezydentem Hollandem zakończyły się uprzejmym "nie" w obu przypadkach. Nie, dla preferowanego scenariusza dostępu do pełnego rynku i ograniczenia wolności przepływu ludzi.

Więcej…

Austria bez prezydenta

Heinz Fischer z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (Sozialdemokratische Partei Österreichs – SPÖ) kończy w piątek (8 lipca 2016 roku) swoją drugą kadencję prezydencką. Tymczasem austriacki Trybunał Konstytucyjny ogłosił w zeszłym tygodniu, że wybory, w których wyłoniono jego następcę są nieważne i muszą zostać powtórzone. Czy Austrię czeka teraz „bezkrólewie”? Na razie władzę przejmie trzyosobowe prezydium niższej izby parlamentu – Rady Narodowej, w którego skład wchodzą: Doris Bures (SPÖ), Karlheinz Kopf (ÖVP) i kontrowersyjny kandydat na urząd prezydenta Norbert Hofer z FPÖ. Nowy prezydent zostanie wyłoniony dopiero na jesieni. Warto podkreślić, że do powtórzenia wyborów dojdzie po raz pierwszy w powojennej historii Austrii.
Więcej…

Ostpolitik i Euromajdan - Niemcy wobec Ukrainy

Relacje Niemiec z Ukrainą uległy bezprecedensowej intensyfikacji po Rewolucji Godności. Berlin stał się najważniejszym partnerem Kijowa. Jednak, dalsze zacieśnianie współpracy Niemiec z Ukrainą będzie zależeć od sukcesu transformacji ukraińskiej, przełamania negatywnych stereotypów Niemców wobec Ukrainy oraz podwyższenia niskiego poziomu wiedzy na jej temat w niemieckim społeczeństwie.

Więcej…

Cerkiew na Ukrainie

Czy konflikt w ukraińskim prawosławiu wkracza w decydującą fazę? Zwycięstwo protestów na Majdanie, a następnie wojna w Donbasie zaostrzyły podziały religijne istniejące na Ukrainie od początku lat 90. Tymczasem ukraińska elita polityczna jak nigdy jest zainteresowania zjednoczeniem Cerkwi i powstaniem jednego autokefalicznego patriarchatu.


Więcej…

Uwagi do transkrypcji nazw własnych i nazwisk ukraińskich

W trzeciej dekadzie marca bieżącego roku obiegła świat wiadomość, że znany ukraiński pianista Wadym Chołodenko [Вадим Холоденко] po powrocie do domu odkrył w sypialni ciała swoich dwóch córeczek. Jedna z nich miała pięć lat, a druga rok. Gdy na polskich stronach internetowych czyta się wszelkie wiadomości o tym pianiście (81 wyników), pojawia się tam następująca jednolita pisownia jego imienia i nazwiska: Wadim Chołodenko.

Więcej…

Raport Grupy Kopernika nr 27 - Partnerstwo Polski i Niemiec to skarb, który należy chronić i pomnażać

W przeddzień 25. rocznicy polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy polsko-niemieckie konwersatorium Grupa Kopernika spotkało się w Berlinie na swym trzydziestym trzecim posiedzeniu. Niniejszy raport streszcza wspólne wnioski członków Grupy Kopernika na temat perspektyw relacji polsko-niemieckich pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.


Więcej…

Polub nas na Facebooku

Newsletter